Aralık 1, 2022 Kategori Yabancılar Hukuku

İkamet İzni Başvurusu Reddi ve Sonuçları

İkamet izin talebinin reddine yönelik tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=


İkamet İzni Başvurusu Reddi ve Sonuçları

Kısa Dönem İkamet İzni Şartları Nelerdir?

Kısa dönem ikamet izninin düzenlenebilmesi için yabancıların Kanunun 32 nci maddesinde yer alan şartları taşıması gerekmektedir.

– Türkiye’de kalış amacıyla ilgili destekleyici bilgi ve belgeleri ibraz etmek,
– Anılan Kanunun 7 nci maddesi kapsamına girmemek,
– Genel sağlık ve güvenlik standartlarına uygun barınma şartlarına sahip olmak,
– İstenilmesi halinde, vatandaşı olduğu ya da yasal olarak ikamet ettiği ülkenin yetkili makamları tarafından düzenlenmiş adli sicil kaydını gösteren belgeyi sunmak,
– Türkiye’de kalacağı adres bilgilerini vermek.

Kısa Dönem İkamet İzni Red, İptal veya Uzatılmama nedenleri nelerdir?

– Kısa dönem ikamet izni için aranan şartlardan birinin veya birkaçının yerine getirilmemesi veya ortadan kalkması,
– İkamet izninin veriliş amacı dışında kullanıldığının tespit edilmesi,
– Hakkında geçerli sınır dışı etme veya ülkeye giriş yasağı kararının bulunması,
– Yurt dışında kalış süresi bakımından ihlale düşülmesi,
hallerinde kısa dönem ikamet izni verilmez, verilmişse iptal edilir, süresi bitenler uzatılmaz.

İkamet izni başvurum reddedildi ne yapmam gerekir?

İkamet izni talebinin reddi, iznin uzatılmaması veya iptali, yabancıya ya da yasal temsilcisine veya avukatına tebliğ edilir. Tebligatta, yabancının karara karşı itiraz haklarını etkin şekilde nasıl kullanabileceği ve bu süreçteki diğer yasal hak ve yükümlülükleri de yer alır. Ayrıca ikamet izni başvurusunun reddedilmesi halinde 6 ay içerisinde aynı kalış amacıyla başvuru yapılamamaktadır. Yasal süreniz devam etmekteyse farklı bir kalış amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz.

Yabancı red kararının kendine tebliğ edilmesinden sonraki 60 günlük süre içinde İdare Mahkemesine başvurarak ikamet izni başvuru reddi kararı için dava açabilir.

Giriş yasağı süreleri, vize ihlalinin süresine göre değişkenlik göstermektedir. Vize ihlallerinde ne kadar süre ile giriş yasağı kararı alındığını öğrenmek için https://www.aphukuk.com/yabanci-hakkinda-uygulanacak-giris-yasagi/ linkine tıklayarak ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İkamet izin talebinin reddine yönelik tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=

Abone Ol
Bildir
2 Yorum
Eskiler
Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
murat
1 yıl önce

Merhaba kolay gelsin öncelikle. Müsaade ederseniz bir sorum olacaktı. Türkmenistan uyrukluyum ve lisansüstü doktora öğrencisiyim. Vize ihlalinden dolayı öğrenci ikamet iznine yaptığım başvuru reddedildi. Bu durumda bu konuya karşı idare mahkeme davası açacağım. Sorum şu ki; idari mahkemeyi başlattım diyelim, bu süre zarfında insani ikamet talebinde bulunabilir miyim acaba? Bu konuyla ilgili yardımcı olursanız çok memnun kalırım. Saygılarımla teşekkürler.