Haziran 24, 2021 Kategori Dilekçeler

İnsani İkamet İzni Talep Dilekçesi

İnsani ikamet izni almak için ya da merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorum yaparak, veya aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

 

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=


İSTANBUL VALİLİĞİ ikamet

İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE ikamet

 

KONU           : İnsani ikamet izni talebi hakkındadır.

 

  1. Müvekkil ………………’un abisi 1999 yılında başlayıp 2009 yılına adar devam eden 2. Çeçen Savaşı’nda Rusya’ya karşı savaşmıştır. Alınan yenilgi sonrasında müvekkilin abisi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Ailenin diğer erkek üyesi olan müvekkilim, Rus yetkililerince defalarca gözaltına alınıp işkenceye maruz kalmıştır. Sistematik şekilde devam eden bu eylemlerin sonucunda; müvekkil, yaşamış olduğu ülkede can güvenliği tehlikede olduğu için önce …………’a geçmiştir. Daha sonrasında ise ……….yılında yasal yollar ile ülkeye giriş yapmıştır. Giriş yaptıktan sonra, ………aylık ikamet izni almıştır. İkamet izni devam ederken müvekkilimin bir çocuğu olmuştur. İkamet süresinin uzatılması için başvuru yapmıştır. Müvekkilden ülkeden çıkış yapıp tekrar giriş yapması istenilmiştir. Ancak müvekkilim vatandaşı olduğu ülkeye geri dönerse can güvenliği tehlikede olacağı için çıkış yapmaya kokmuş ve çıkış yaparsa tekrar giriş yapamayacağı korkusuyla ülkeden çıkış yapmamıştır. Ancak ailesinin bir problem yaşayacağını düşünmediği için eşi ve çocukları çıkış yapmış, 3 ay sonrasında ise tekrardan yasal yollar ile ülkeye giriş yapmışlardır. Söz konusu giriş tarihinden itibaren ailesinin ikamet izni bulunmaktadır.
  1. Müvekkilim bir arkadaşının ev taşımasına yardımcı olurken gelen polislerce diğer 4 kişi ile birlikte gözaltına alınmıştır. İkameti olanlar serbest bırakılmıştır. Ancak müvekkilimin ikamet izni olmadığı için 1 hafta sonra bırakılmıştır. Müvekkilime 1 ay içerisinde ülkeyi terk etmesi söylenmiştir. Müvekkilim ülkeye giriş yaptığı tarihten günümüze kadar herhangi bir adli olaya karışmamıştır. Hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma ve arama kararı mevcut değildir. Yıllardır yasalara saygılı bir şekilde yaşamını idame ettirmektedir.
  1. Müvekkilimin 2 tane çocuğu bulunmaktadır. Çocukları eğitimlerine Türkiye’de devam etmektedir. Çocuklar ile birlikte eşinin ikamet izni bulunmasına rağmen müvekkilimin izni yoktur. Bu durumda müvekkilimin ülkeyi terk etmesi durumunda çocukları ve eşi geçimini sağlayamayacaktır, hayatlarını idame ettiremeyeceklerdir. 6458 sayılı kanun’un insani ikamet izni başlığı altında düzenlenen 46. Maddenin 1. Fıkrasının a bendinde ‘Çocuğun yüksek yararı söz konusu olduğunda’ şeklinde bir düzenleme mevcuttur. Bu nedenle kanunun ilgili bendi gereğince müvekkilime insani ikamet izni verilmesi gerektiği kanaatindeyiz.
ÖRNEK DİLEKÇEDİR. BAŞKA YERDE KULLANMAYINIZ
HAK KAYBINA UĞRARSINIZ
ÖRNEK DİLEKÇEDİR. BAŞKA YERDE KULLANMAYINIZ
  1. Müvekkilim sınır dışı edilmemesi gereken kişilerdir. Çünkü dini inancı gereği ülkesi Rusya’da baskı, zulüm ve kötü muameleyle karşı karşıya kalma durumu vardır. Ülkesinde Rus yanlısı yerel yöneticilerin ve Emniyet birimlerinin baskıları nedeniyle dindar insanlar buralarda rahat yaşayamadığı için binlerce kişi başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Müvekkilim de aynı nedenlerle ülkesini terk etmiştir. Müvekkilim 6458 sayılı kanunun 56. Maddenin a bendindeki “sınır dışı edileceği ülkede ölüm cezasına, işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı cezaya veya muameleye maruz kalacağı konusunda ciddi emare bulunanlar” kapsamındadır.
  1. Rusya’nın Türkiye’de sıradan kabul edilen namaz kılan, oruç tutan, başörtüsü takan dolayısıyla giyim ve yaşam tarzı itibariyle İslami kurallara riayet etmeye çalışarak inancı doğrultusunda yaşamaya çalışan fakat bu nedenle diğer bireylerden ayrılıp dikkat çeken kişileri sürekli baskı altında tuttuğu, sık sık evlerine baskınlar yaparak arama yaptığı, uydurma delillerle haklarında soruşturmalar ve davalar açtığı, kötü muamelede bulunduğu, hatta yargısız infazlarla öldürdüğü bölgeyi yakından tanıyan herkesçe bilinmekte olup ayrıca tüm bunlar uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarıyla da tespit edilmiştir. Bu nedenle müvekkilim sınır dışı edildiği vakit can güvenliği tehlikeye düşecektir. 6458 Sayılı YUKK’nın 46. Maddesinin b ‘Haklarında sınır dışı etme veya Türkiye’ye giriş yasağı kararı alındığı hâlde, yabancıların Türkiye’den çıkışları yaptırılamadığında ya da Türkiye’den ayrılmaları makul veya mümkün görülmediğinde’ e ‘Acil nedenlerden dolayı veya ülke menfaatlerinin korunması ile kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından Türkiye’ye girişine ve Türkiye’de kalmasına izin verilmesi gereken yabancıların, ikamet izni verilmesine engel teşkil eden durumları sebebiyle diğer ikamet izinlerinden birini alma imkânı bulunmadığında‘ bentleri gereğince müvekkilim hakkında insani ikamet izni talep etmekteyiz.

 

  1. Arz ve izah edilen nedenlerle 6458 sayılı yasanın 46/1-a,b,e,f maddesi gereğince müvekkilime insani ikamet izni verilmesini saygılarıma bilvekale arz ve talep ederim.

 https://www.goc.gov.tr/ https://www.aphukuk.com/category/dilekceler/

……….. Vekili

Av. Gürkan PİŞKEN

İnsani ikamet izni almak için ya da merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorum yaparak, veya aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

 

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=

Abone Ol
Bildir
16 Yorum
Eskiler
Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed
3 yıl önce

Suriye vatandaşları için söz konusu başvuru yapılır mı ?

Mizar
2 yıl önce

8 yildir ülkede ikamet belgesi olmadan yaşamaktayım. Bu durum İnsani ikamet izni almama engel midir

İlyas
2 yıl önce

Merhaba. Insanı ıkamet izni başvurusu nasil ve nereye yapilir.

Saygilarimle

Ahmed
2 yıl önce

Do you operate in Ankara?

2 yıl önce

Merhaba iyi günler 2yil der Türkiye de ikmat almaden yaşıyorum insani ikamet için nesil başvuru yapabilirim

2 yıl önce

Merhaba

Last edited 2 yıl önce by Muhammed
Atabek
1 yıl önce

Selamın aleyküm, 5 senedir Türkiye’de yaşıyorum kaçak durumundayım, ülkeme dönemem dönersem zulüm olur baskıya maruz kalırım dini inancım sebebiyle. 2017 de Türkiye’ye geldim oturma izni alamadım, 2019 da Müslüman oldum elhamdulillah ve halen Türkiye’de yaşıyorum, devlet bana sahip çıkacakmı? Türkiye cumhuriyeti devletine Kanun dairesinde kendimi koruyabilirmiyim? Bunun için ne yapmam gerekir, teşekkür ederim!

Güzelnur
1 yıl önce

Merhaba iyi günler bende şuan insani ikamet var pasapuruta dair hiç bişey ulmadiği icin insani ikamet vermişti şimdi uzun dünem ikamete baş vuru yapamak istiyorum nasil baş vuru yapabilirim

Larisa
11 ay önce
Reply to  Güzelnur

Merhaba Güzelnur hanım Ben de Türkiyede insani ikamet almaya çalışan bir kadınım nasıl aldınız benimle iletişime geçer misiniz? İnstagram : Larisa130873

9 ay önce

Merhaba, ben Türkmen vatandaşıyım ve Türk vatandasi ile ile eviuyi, resmi nikah cüzdanım var, ve cocugumda Türk vatandaşlığı da var, ben nasıl ala bilirim insanı ikamet iznini

İlahe
7 ay önce

TC vatandaşı kızım var 6 yaşında. Okula almıyorlar. İstanbul’da kaydimiz olmadigi için. insanı ikamet için nasıl dilekçe vere bilirm kizimi okula alsınlar diye