Temmuz 14, 2021 Kategori Dilekçeler

Trafik Para Cezasına İtiraz Dilekçesi

Trafik para cezasına itiraz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=


TRAFİK PARA CEZASINA İTİRAZ trafik

Günümüzde; araç sayısının da hızla artması sonucunda bir çok trafik kuralı ihlal edilmektedir. Yapılan bu ihlaller neticesinde de tarafınıza trafik cezası kesilmektedir. Tarafınıza kesilen trafik cezasının haksız bir şekilde kesildiğini düşünüyorsanız eğer; söz konusu trafik para cezasına karşı itiraz hakkınız bulunmaktadır. Trafik cezasına itiraz Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe yazılarak ya da e-devlet üzerinden yapılabilir.

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde karara itiraz etmeniz gerekmektedir.

Adınıza Kesilmiş Trafik Cezasını Sorgulama

Adınıza düzenlenmiş bir trafik cezasının olup olmadığını E-devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

Ceza Tutanağının Tebliğinin Usulü

Cezanın yüze karşı veya plakaya yönelik uygulanması halinde ise farklı bir yol izlenmektedir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

İtiraz Harca Tabi Değildir.

Trafik cezasına itiraz için mahkeme masrafı bulunmamaktadır.  Sulh Ceza Hâkimliği’ne trafik cezasının kaldırılması için yapılan itiraz esnasında herhangi bir şekilde harç ya da masraf ödemesi mevcut değildir.

Trafik Cezası Ödendikten Sonra da İtiraz Edilebilir

Trafik cezasını ödedikten sonra, söz konusu dekontu itiraz dilekçesinin ekine ekleyerek itirazda bulunabilirsiniz. Adına ceza kesilen kişilerden bazısı erken ödeme döneminde uygulanan trafik cezası indiriminden yararlanmak için dava sürecinden önce ödemelerini yapabilirler.İtirazın reddedilmesi durumunda, itiraz öncesi cezanın ödenmiş olması kişinin lehinedir.

 

…………  SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE

                                             

İTİRAZ EDEN                  : ……

İTİRAZ EDİLEN             :

KONU                                : Trafik ceza tutanağına itiraz

TEBLİĞ TARİHİ            : ../../…. (trafik cezasının tebliğ edildiği tarih)

AÇIKLAMALAR             :

 

Tarafıma ait olan  …. …… plakalı araç ile ilgili olarak ………… …… mevkiinde …./…. tarihinde saat ….:….. da, Karayolları Trafik Kanunu’nun 26/A maddesi uyarınca …. TL trafik cezası düzenlenmiştir. İş bu ceza tutanağı hukuka aykırı olarak düzenlendiği için; iptali gerekmektedir.

 

Tarafıma kesilen bu ceza iddiadan öteye gitmemektedir. Nitekim anılan yoldan geçip geçmediğim belli olmadığı gibi, anılan yol üzerinde radar ile hız tespiti yapıldığına dair de herhangi bir uyarı levhası bulunmamaktadır.

……………………………………….

.………………………………………

……………………………………….

 

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda açıkladığım ve resen nazara alınacak nedenlerle; İtirazımın KABULÜ ile trafik idari para cezasının İPTALİNE, karar verilmesini arz ve talep ederim. …………

https://www.aphukuk.com/iletisim/

  İtiraz Eden Vekili

     Av.                             

 

Ek:

  • Trafik ceza tutanak fotokopisi
  • Ehliyet ve ruhsat fotokopisi

https://aphukuk.com/trafik-para-cezasina-itiraz/

Trafik para cezasına itiraz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

 

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments