Temmuz 7, 2021 Kategori Dilekçeler

Nafaka Dava Dilekçe Örneği

Nafaka davası ile ilgili tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=


…………….NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

                                                                                                   

DAVACI                    :

DAVALI                    :

D.KONUSU            : Velayeti davacıda olan müşterek çocuk adına …………….. – TL iştirak nafakası talepli dava dilekçesidir.

AÇIKLAMALAR     :

Müvekkil …………… ile davalı ……………………          .. /../….. tarihinde evlenmiş olup, bu evlilikten ../../…. doğumlu …………….. adında müşterek çocukları dünyaya gelmiştir.

Devamında tarafların evliliklerini sürdürmeleri çekilmez bir hal aldığından tarafların başvuruları üzerine …………………… Mahkemesi’nin …………… Esas ……….. Karar sayılı ilamı ile “Davanın KABULÜ ile …………………………………………………… TMK.nun 166/3 maddesi uyarınca BOŞANMALARINA,” karar verilmiştir. (EK-1)

………………..Aile Mahkemesi’nin yukarıda numarası belirtilen kararı ile müşterek çocuk olan ………….’nin velayetinin annesi olan müvekkil …………………….’a verilmesine karar verilmiştir. Müşterek çocuk müvekkil ………….. ile beraber ikamet etmekte olup, eğitim hayatını sürdürmekle beraber, müvekkil tarafından çocuğunun her türlü sosyal ve kültürel etkinliklere katılımının sağlanması konusunda özen gösterilerek kendisini tanımasına ve yetiştirmesine uygun şartlar sağlanmaya çalışılmaktadır.

Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğundan müşterek çocuk Efe lehine iştirak nafakası talep etmek zaruri hale gelmiştir. Yargıtay içtihatları da bu doğrultudadır.

Bilindiği üzere İştirak nafakası; boşanma, ayrılık ya da evlilik birliğinin butlanından sonra velayeti kendisine verilmeyen eş tarafından velayeti kendisine bırakılan eşe çocuk ya da çocuklarının sağlık, bakım, eğitim masraflarını mali gücü oranında ödemesi gereken aylıktır. Türk Medeni Kanunu’nun 329.maddesinde “Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir…” şeklindeki düzenleme ile velayeti kendisine bırakılan eş tarafından çocuk adına bu davanın açılabileceği düzenlemiştir.

ÖRNEK DİLEKÇEDİR. BAŞKA YERDE KULLANMAYINIZ

Müşterek çocuğun giderleri tamamen davacı ve davacının ailesi tarafından karşılanmakla birlikte davalı tarafından giderlerin karşılanması konusunda herhangi bir katkı bulunmamaktadır. Ayrıca boşanma kararını veren …………… Aile Mahkemesi davalının çocuk ile kişisel ilişki kurmasını sağlamak amacıyla belirli gün ve saatler belirlese de, davalı hiçbir şekilde çocuğu ile ilgilenmemiş, okul ve diğer tüm ihtiyaçları konusunda herhangi bir hassasiyet göstermemiş, çocuğun tüm giderleri davacı müvekkil ………………. tarafından, bu sürece kadar bin bir zorlukla karşılanmıştır. Davalı; hiçbir şekilde müvekkilime maddi olarak yardımcı olmamış ve olmamaya da devam etmektedir. Davalı tarafın çocuğun bakım ve ihtiyaçlarına yönelik herhangi bir yardım teklifi ve arzusu da olmamıştır.

Müvekkil ………………..; müşterek çocuk …………..’nin barınma, yiyecek, giyecek ve okul gibi tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılamaya çalışmaktadır. Zaman geçtikçe müşterek çocuk için yapılan masraflar gittikçe artmaktadır. Müvekkilim halihazırda da çalışmamaktadır. Çocuğun tüm giderleri göz önüne alındığı takdirde, müvekkilin tek başına çocuğa ait giderleri karşılaması imkansızlaşmaktadır.

ÖRNEK DİLEKÇEDİR. BAŞKA YERDE KULLANMAYINIZ
HAK KAYBINA UĞRARSINIZ
ÖRNEK DİLEKÇEDİR. BAŞKA YERDE KULLANMAYINIZ

Yukarıda açıklanan nedenlerden kaynaklı olarak müşterek çocuk için iştirak nafakasını sayın mahkemenizden talep etme zaruriyeti hasıl olmuştur.

H.DELİLLER     : MK. HMK. v.s. İlgili Mevzuat

DELİLLER                    : Nüfus kaydı, SGK kayıtları, Sosyal Ekonomik Durum Araştırması, ….. Aile Mahkemesinin sayılı dosyası, tanık, yemin vs. ilgili her türlü deliller

SONUÇ                      : Yukarıda ayrıntısı ile arz ve izah edilen nedenlerle;

  • Haklı davamızın KABULÜNE                                                                                            
  • Müşterek çocuğun bakım ve yararında kullanılmak üzere dava tarihinden itibaren başlamak üzere; …………………..TL tedbir nafakasına HÜKMEDİLMESİNE söz konusu nafakanın, ……………………………… olarak DEVAMINA,
  • Yargılama giderleri ile avukatlık ücretlerinin davalıdan TAHSİLİNE,

Karar verilmesini arz ve talep ederim.

                                                                                                                                Davacı Vekili

                                                                                                                                                                  Av. Gürkan PİŞKEN

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4721.pdf

https://www.aphukuk.com/yoksulluk-nafaka-davasi/

Nafaka davası ile ilgili tüm sorularınızı yorum yaparak, ya da aşağıda yer verdiğimiz linke tıklayıp büromuz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

https://api.whatsapp.com/send?phone=905378182664&text=

Abone Ol
Bildir
8 Yorum
Eskiler
Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep
1 yıl önce

İyi günler ben hamileyken anlaşmalı boşandım şu an bebeğim iki aylık nafaka davası açtım yalnız karşı taraf çalışmadığını söyleyecek büyük ihtimalle mahkemede fakat benim elimde bir iş yeri açtığına dair sosyal medya paylaşımları var bu delil sayılırmı veya sayılırsa ben bu delili şu an nasıl sunabilirim

Zeynep
1 yıl önce
Reply to  admin

Başkası üzerine maalesef dükkan dava şu an duruşma tarihi verildi nisan ayına o süreçte

Dilek
1 yıl önce

Mrblar ben evlendim ayrildim 8 9 yaslarinda bir oğlum var nafaka baglandi ama odenmiyor calistigini biliyorum ama sigorta varmi bilmiyorum birikmis nafakalarda var ne yapmam gerekiyor avukata maddi yonden vericek gucum de yok alirsa kazanirza parasini alsin diye dusunuyorum her avukat kabul edermi acaba veya kendim nasil acabilirim bu davayi

Gulcin kaytan
1 yıl önce

Merhaba 4 sene once ayrildim bir kizimiz var nafaka baglandi arada sirada odeme yapiyor bir kredisi vardi benim uzerime onu gonderiyor nfakayi ona sayiyor bununla ilgili bir sey yapabilir miyim bir de nafaka artisi yaptirabiliyor muyum tsk ederim

Selda
4 ay önce

Ben 30 yıllık evliyim depremden sonra 3 evladımla köyüme geldim eşim deprem bölgesinde görevli hiç bir şekilde maddi manevi destekte bulunmuyor ne yapmam lazım